• 23.04.2020

Штатний програміст чи аутсорсинг?

Не секрет, що зараз жоден бізнес не може обійтися без інформаційних технологій і інструментів автоматизованого обліку діяльності.

Кожна компанія по-своєму вирішує питання організації обліку, але, як правило, впроваджується облікова система.  А після впровадження виникає потреба її розвивати і підтримувати, приводити у відповідність з новими вимогами бізнесу і зовнішнім факторам, наприклад, змінам у законодавстві.

Коли керівництво компанії розуміє, що одним Екселем вже не обійтися, воно викликає до себе головного «комп'ютерника» і в результаті спільного обмірковування ситуації, що склалася, вони приймають рішення про необхідність пошуку нового співробітника – програміста 1С.

Але чи завжди це правильно? Бурхливий розвиток інформаційних технологій створив такий вид сервісу, як аутсорсинг обслуговування облікової системи.

Що таке аутсорсинг?

Аутсорсинг (від англ. Outsourcing: (outer-source-using) використання зовнішнього джерела / ресурсу) – передача організацією, на підставі договору, певних бізнес-процесів або виробничих функцій на обслуговування іншій компанії, що спеціалізується у відповідній області.

На відміну від послуг сервісу і підтримки, що мають разовий, епізодичний, випадковий характер і обмежених початком і кінцем, на аутсорсинг передаються зазвичай функції по професійній підтримці безперебійної працездатності окремих систем і інфраструктури на основі тривалого контракту (не менше 1 року). Наявність бізнес-процесу є відмінною рисою аутсорсинга від різних інших форм надання послуг і абонентського обслуговування.

Саме аутсорсинг ІТ-процесів є нашим основним продуктом.

Пропоную читачеві порівняти особливості роботи програміста 1С і взаємодію з аутсорсингом.

1. Пошук потрібного фахівця

Як правило, в компанії немає співробітників, які зможуть компетентно оцінити професійні якості кандидатів, тому існує високий ризик найняти фахівця, котрий не має спеціальних знань в області побудови інформаційних систем. Крім того, згідно із законодавчими обмеженнями, якщо компанія отримала поганого працівника, його складно, довго і, іноді, дорого звільнити. Пошук фахівця – це завжди витрати (витрати свого персоналу або комісійні рекрутинговим агентствам).

У випадку з аутсорсингом можна попередньо вивчити будь-яку інформацію про ймовірного підрядника, ознайомитися з його виконаними проектами, дізнатися, хто його клієнти. В процесі роботи, якщо підрядник не задовольняє вимогам компанії, з ним дуже просто розпрощатися, практично без втрат. Витрати на пошук і залучення підрядника нульові - вас або знайдуть самі, або ви знайдете в Інтернеті безліч компаній, які будуть готові з вами працювати.

2. Вартість володіння

Які витрати несе компанія на співробітника? Очевидна пряма витрата – заробітна плата. Трохи менш очевидні такі витрати, як податкове навантаження, вартість оренди офісного простору і необхідної інфраструктури, вартість основних засобів (стіл, стілець, комп'ютер).

А ще ж співробітник ходить у відпустку, іноді хворіє – це все потрібно оплачувати.

Давайте порахуємо. Станом на листопад 2013:


  Витрата   Сума
  Середня зарплата фахівця 1С в Києві (на руки)   16000  
  Податки, сукупно близько 50%   8000  
  Оренда офісу, щомісяця   800  
  Вкладання в професійний ріст співробітника (навчання і т.п.)  
  200  
  Разом   25000  


25 тисяч гривень на місяць!

Припустимо, що компанія вирішила впроваджувати інформаційну систему, обсяг робіт і необхідні терміни визначені.

Проект потрібно виконати за 6 місяців, планові трудовитрати 2000 людино-годин. Компанія наймає двох програмістів і ті починають працювати.

Давайте пофантазуємо, що це такі програмісти, які зробили роботу якісно і в строк.

Разом компанія витратили за 6 місяців 300 тисяч гривень.

Але після завершення проекту програмісти продовжують працювати в компанії і витрати на них становлять все ті ж 50 тисяч в місяць. При тому, що вони навантажені максимум на 20-30%.

У разі залучення аутсорсера такий проект обійшовся б у 400 тисяч гривень.

Але при цьому не потрібно організовувати робочі місця, і найголовніше – подальший супровід впровадженої системи буде обходитися в ... 4-5 тисяч гривень на місяць.

Економія очевидна.


3. Контроль роботи

Якщо є співробітник, їм хтось повинен керувати. Чи є в компанії хтось, хто якісно виконає цю функцію?

Як правило, немає, і програмісти «творять, що хочуть». У разі аутсорсингу підрядник налаштований на максимальну ефективність роботи – прийшов, зробив роботу, пішов.

Чим швидше і якісніше робиться робота, тим менше ресурсів на її виконання витрачає аутсорсер. Якісна робота вигідна в першу чергу самому аутсорсеру!

Контроль з боку замовника мінімальний.


4. Гнучкість 

Уявімо, що в компанії працюють ті ж два програміста.

Фінансовий відділ ініціює новий проект. Швидкість його впровадження обмежена – є тільки дві людини.

У разі аутсорсингу під проект буде виділено оптимальну кількість фахівців. Причому їх кількість і склад можуть змінюватися динамічно – в залежності від поточної потреби проекту.

А як тільки проект закінчиться і завантаження спаде, зайві ресурси будуть відкликані і витрати повернуться до мінімальних розмірів.


5. Відпустки, хвороби

Коли штатний програміст йде у відпустку або хворіє, компанія фактично залишається без підтримки.

У разі аутсорсингу клієнт нічого не помітить – підрядник просто замінить виконавця.


6. Кар'єрний ріст, мотивація

Згодом штатний фахівець вирішить всі поставлені завдання і йому стане нудно.

Якщо співробітник розумний, ініціативний і амбітний, йому захочеться рости, а не «покриватися мохом», захочеться нових завдань і змін. Вам доведеться шукати нового співробітника.

У разі аутсорсингу компанія-підрядник самостійно вирішує питання мотивації персоналу і це не відбивається на якості обслуговування. Усередині компанії відбувається постійне спілкування ІТ-професіоналів у різних галузях, обмін досвідом та напрацюваннями, спільний пошук рішень.


7. Відсутність дисципліни і синдром «священної корови» 

Коли співробітники компанії бачать, що програміст «завжди під боком», його починають навантажувати найнеймовірнішими завданнями.

Наприклад, програміста можуть змусити робити інвентаризацію на складі - «все одно йому зарплату платимо, а сидить без діла». І це при тому, що його зарплата в 4-5 разів вище зарплати комірника!

У разі аутсорсингу кожне звернення клієнта оплачується і керівництво замовника отримує детальний звіт про виконану роботу.  В цьому випадку необгрунтовані вимоги до фахівця 1С будуть коштувати немалих грошей і, як правило, такі вимоги відразу ж зникають. Робота ведеться чітко і по справі.

Часто штатний фахівець, отримуючи фіксовану зарплату, розуміє, що від кількості виконаної роботи його дохід не змінюється. У цьому випадку він починає імітувати бурхливу діяльність, придумувати якісь непотрібні проекти з красивими назвами і т.п. У співробітників і керівництва складається враження, що їх колега вкрай зайнятий, що він вершить справи галактичного масштабу, його починають вважати «священною коровою», яку не можна чіпати і відволікати.

Підрядник-аутсорсер зацікавлений у великому обсязі завдань – він завжди готовий забезпечувати вимоги бізнесу, адже кожна задача – це його заробіток.

Виходячи з вищевикладеного, зазначу, що:
Аутсорсинг – це відповідальність. Ми відповідаємо за роботу своїм ім'ям і тому прагнемо до максимальної якості наших послуг.
Аутсорсинг – це економія на всіх етапах розвитку інформаційних систем. Бюджети прогнозовані і контрольовані.
Аутсорсинг – це гнучкість і кращі фахівці ринку. 
У разі, якщо мої міркування здалися вам логічними і ви зацікавлені в оптимізації витрат на ІТ, зв'яжіться зі мною для обговорення варіантів співпраці.

Повернення до списку